Multiple Teams · 2017 Fall Athlete Season Recognitions!


Congratulations to all of our Fall Athletes who received recognition this year at the league, district, and state level!

 

Football

Sam Puthoff – Senior

CCC – 1st Team Offense (Lineman)

Southwest District – 1st Team Offense (Lineman)

All-Ohio D-VII – 3rd Team Offense

 

Mike Hoying – Senior

CCC – 1st Team Offense (Running Back)

Southwest District – 1st Team Offense (Backfield)

 

 

Nolan Holthaus – Senior

CCC – 1st Team Offense (H-Back)

Southwest District – 1st Team Defense (Linebacker)

All-Ohio D-VII – 2nd Team Defense

 

Nick Brandewie – Sophomore

CCC – 1st Team Defense (Defensive Back)

 

 

 

Collin Detrick – Junior

CCC – 1st Team Defense (Lineman)

Southwest Disctrict – 1st Team Defense (Lineman)

All-Ohio D-VII – 2nd Team Defense

 

CJ Billing – Junior

CCC – 1st Team Defense (Lineman)

 

 

 

Max Hoying Freshman

CCC – 1st Team Defense (Linebacker)

Southwest District – 1st Team Defense (Linebacker)

All-Ohio D-VII – Honorable Mention

 

Cody Barhorst – Senior

CCC – 2nd Team Defense (Linebacker)

Southwest District – 1st Team Defense (Secondary)

All-Ohio D-VII – 1st Team Defense

 

Carter Mescher – Junior

CCC – Special Mention

Southwest District – 1st Team Offense (Backfield)

 

 

Logan Siegel – Junior

CCC – Special Mention

 

 

 

Austin Siegel – Senior

CCC – Special Mention

 

 

 

 

Volleyball

Sophia Albers – Senior

SCAL – 1st Team

District IX – 1st Team

All-Ohio – 3rd Team

 

Marissa Meiring – Sophomore

SCAL – 2nd Team

District IX – 1st Team

 

 

Emily Austin – Junior

SCAL – Honorable Mention

District IX – 2nd Team

 

 

McKenzie Hoelscher – Freshman

SCAL – Honorable Mention

District IX – 2nd Team

 

 

 

Cross Country

Girls

Danielle Berning – Sophomore

SCAL – 1st Team / Runner of the Year

Regional Qualifier

State Qualifier

 

Paige Rethman – Sophomore

SCAL – 1st Team

Regional Qualifier

State Qualifier

 

Corynn Heitkamp – Freshman

SCAL – 1st Team

 

 

 

Danielle Eilerman – Freshman

SCAL – 2nd Team

Regional Qualifier

State Qualifier

 

Caitlyn Gasson – Freshman

SCAL – 2nd Team

Regional Qualifier

 

 

Angel Rodriguez – Freshman

SCAL – 2nd Team

Regional Qualifier

 

Boys

Jake Rethman – Junior

SCAL – 1st Team / Runner of the Year

Regional Qualifier

State Qualifier / Academic All-Ohio

 

Joe Ballas – Junior

SCAL – 1st Team

Regional Qualifier

All-Ohio 5th Place State / Academic All-Ohio

 

Noah Siegel – Senior

SCAL – 1st Team

Regional Qualifier

State Qualifier

 

Collin Luthman – Senior

SCAL – 2nd Team

Regional Qualifier

 

 

 

Jordan Drees – Sophomore

SCAL – 2nd Team

Academic All-AOhio

 

 

Mitchell Berning – Junior

Academic All-Ohio

 

 

 

 

Boys Golf

Zach Plieman – Sophomore

SCAL – 1st Team

Southwest District – Div II 2nd Team All-Star

 

 

Mitchel Puthoff – Junior

SCAL – 2nd Team

 

 

 

Craig Eilerman – Senior

SCAL – 2nd Team

 

 

 

Shea Swick – Senior

SCAL – 2nd Team

 

 

 

Jared Middendorf – Junior

SCAL – Honorable Mention